author-img

Mavi Yeşil Yazılım

17 Yıldan fazla tecrübesiyle 2007'den bu güne Mavi Yeşil Yazılım Otomasyon Markasıyla hizmet veren firmamız TEKNOKNET Teknoloji Geliştirme Bölgesinde AR-GE ve kurumsal yazılım çözümleri sunmaktadır.

Çalışma Saatlerimiz:

  • Hafta içi

    9.00 – 18.00

Diyetisyenlik Nedir ?

Diyetisyenlik Nedir ?

Diyetisyen Nedir? 

Kişinin sağlığını korumak ve düzeltmek amacıyla beslenmesini düzene koymasını sağlayan kişidir. Diyet uzmanı anlamına gelen ve diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan profesyonel sağlık personelidir. Bireyi ve toplumu sağlıklı beslenme konusunda bilgilendiren meslek elemanıdır. Diyetisyenler, sağlıklı ve hasta kişiler için uygun bir beslenme programını belirlemektedirler.

 

Diyetisyen Neler Yapar?

1.     Besin ögesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştırır, değerlendirir ve çözüm yolları bulur.

2.     Dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda meydana gelen sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınmasını sağlar,

3.     Besinlerin hazırlanması, işlenmesi, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler,

4.     Diyet ürünleri geliştirir,

5.     Var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlar.

6.     Besin denetimini yaparak, bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendirip, bilinçlenmesini sağlar.

7.     Doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı planlayıp, eğitim verir.

8.     Toplumdaki yanlış beslenme alışkanlıklarını tespit eder,

9.     Besin analizlerini gerçekleştirir,

10.  Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve ekonomik beslenme konusunda eğitir.