author-img

Mavi Yeşil Yazılım

17 Yıldan fazla tecrübesiyle 2007'den bu güne Mavi Yeşil Yazılım Otomasyon Markasıyla hizmet veren firmamız TEKNOKNET Teknoloji Geliştirme Bölgesinde AR-GE ve kurumsal yazılım çözümleri sunmaktadır.

Çalışma Saatlerimiz:

 • Hafta içi

  9.00 – 18.00

Diyet Nasıl Olmalı ?

Diyet Nasıl Olmalı ?

Beslenme, sağlık ve formda kalma sosyal medya ve televizyon gibi tüm iletişim kanallarında en popüler konu haline geldi. Hemen hemen herkesin kilo verme ve diyet ile alakalı bir fikri, bildikleri var. Aslında ortak tek noktaları, sağlıklı beslenmenin ne olduğunu tam olarak yansıtmamaları.

Her yıl ortaya yeni popüler diyetler çıkıyor. Her biri için zayıflamada daha etkili olduğuna dair bilgiler dolaşıyor. Her yeni diyet kendi endüstrisini yaratıyor,  yeni destek ürünleri ve beslenme takviyeleri satılmaya başlıyor. Sonra da isimleri yavaş yavaş unutuluyor. 

Tamam, kilo vermenin genel sağlığa katkısı önemli. Ancak daha da önemli ve kritik olan, kilo verme yönteminizin uzun süreli olup olamayacağı! Sağlıklı yaşam için gerekli olan, sağlıklı beslenme düzenini hayatınıza adapte etmenizdir. Peki, ama nasıl? Birlikte göz atalım;

 • Karbonhidrat seçimini ve yemeklerin ne olduğu öğrenin, böylece bildiğiniz besinden korkmazsınız. Rafine edilmemiş, yani kabuğu ayrıştırılmamış ürünleri tercih edin. Beyaz ekmek yerine tam tahılları, pirinç yerine bulguru seçin. Kinoa, karabuğday ve mercimek sofranızda olsun.
 • Gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu koruyabilmek için güne her gün farklı bir kahvaltı ile başlayın. Sizi tok tutacak örnek besin olan yumurtaya kahvaltınızda mutlaka yer verin.
 • Eğer gün boyunca vücudunuza düzenli olarak enerji takviyesi yapmazsanız bu durum, büyük ihtimalle akşam yemeğinde ya da gecenin ilerleyen saatlerinde tıka basa yemenize yol açacak. Ayrıca gün boyunca yeterli beslenemezseniz metabolizmanız yavaşlar, enerji seviyeleriniz düşer ve kilo vermek daha da zorlaşır. Bu yüzden öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı eşit olarak gün içine yayın.
 • Her gün aynı besinleri tüketmek diyeti sıkıcı kılar. Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın, çeşitlilik sağlayın.
 • Tokluğunuzu anlayabilmeniz için yemeği yavaş tüketmeniz önemlidir. Yemeği küçük lokmalar şeklinde alın ve iyice çiğnemeyi unutmayın.
 • Kilo vermenin ucuz ve en basit su içmektir. Su tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye yardımcıdır. Günde 2,5 lt. Su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Hangi yemeği yiyince rahatlarsınız? Haftada 1 öğününüzü sevdiğiniz yiyeceğe ayırabilirsiniz, bu motivasyonunuzu artıracaktır.
 • Ne tükettiğinize dikkat ederken hareket etmeyi, adım atmayı unutmayın, egzersiz yapmak sağlıklı ve fit vücut için olmazsa olmazdır.

Unutmayın ki kilo verme sürecinde kendilerini motive edecek bir diyet ve egzersiz arkadaşı edinmek diyetleri daha başarılı kılabiliyor. Hele de bu partner de sizinle diyet yapıyorsa, hedefe daha çabuk ulaşılıyor. Yakın çevrenizden veya sosyal medya aracılığı ile kendinize bir diyet partneri edinebilirsiniz.